Äkilised kõhukrambid, kõhukinnisus, puhitus või kõhulahtisus võivad rikkuda kogu sinu päeva. Seetõttu on hea teada, kuidas vajadusel oma kurnatud keha lihtsate harjutustega toetada. Järgnevaid poose rakendatakse tihti joogas, tai chis ja meditatsioonis. Need tasakaalustavad sinu närvisüsteemi, aidates seeläbi leevendada ka soole ärritussündroomi enimlevinud sümptomeid.
Krampide, puhitustunde ja kõhukinnisuse korral:
Lapse poos (Balasana)
Häiritud seedimise korral võib aidata ka kõige tavalisem lõõgastumine. Kui juttu tuleb aga krampidest, ei pruugi lõõgastumine kõige lihtsam olla. Siinkohal tasub endale selgeks teha niinimetatud lapse poos. See aitab organismil taastuda ning lõdvestab sinu keha peaaegu koheselt.
Kõigepealt mine põlvili ning istu oma kandadele. Veendu, et mõlema jala suured varbad puutuksid omavahel kokku ja siruta põlved veidi laiali (mida suurem kaugus põlvede vahele jääb, seda sügavam on venitus). Seejärel siruta ülakeha ettepoole, kuni otsaesine puudutab maad. Viimasena siruta välja oma käed ja samal ajal lõdvestudes lükka neid võimalikult pikalt ettepoole. Täiendava toe jaoks võid pea alla panna ka padja.
Stressi korral:
Ümberpööratud lõõgastumispoos (Savasana)
Kogedes pikaajalist stressi, sagenevad tihti ka soole ärritussündroomiga seotud kaebused. Stressi maandamine on seega vajalik oskus soole ärritussündroomi sümptomite kontrolli all hoidmiseks.
Stressiga võitlemise juures tasub meeles hoida venitamist. Ümberpööratud savasana aitab siinkohal mitut moodi, kuna venitab ja lõõgastab üheaegselt. Lama kõhuli põrandale või matile. Pane käed enda kõrvale, kehast veidi eemale. Jalad aseta veidi harki ja suuna varbad väljapoole. Peopesad suuna taeva poole. Sulge silmad ning keskendu oma hingamisele: jälgi, et see oleks aeglane ja korrapärane.
Kõhulahtisuse korral:
Jalad-seinal-poos (Viparita Karani)
Lama seina juurde selili ja siruta jalad lae poole. Sealjuures jälgi, et tuharad jääks võimalikult seina lähedale. Hoia jalgu sellises venitusasendis ja suuna varbad enda poole, hoides ülejäänud keha samal ajal lõdvana. Kui tasakaalu hoidmine peaks keeruliseks osutuma, võid ka käed külgedele sirutada.
Kõhukinnisuse korral:
Ettepainutus (Uttanasana)
Kõhukinnisuse korral on oluline turgutada oma alakõhtu. Selleks sobib hästi näiteks ettepoole painutav poos. Seisa sirgelt, jalad puusade laiuselt harkis ja põlved kergelt kõverdatud. Siruta selga ja kummardu ette. Viimaks pane käed ümber pahkluude või varvaste kõrvale. Kui tunned venitust kaelas ja seljas, oled õiges poosis!
Ettepainututust on võimalik teha ka istudes. Selleks pead kummarduma ülakehaga sirgete jalgade kohale ja sirutama käsi varvaste poole.