Kõik soole ärritussündroomi käes vaevlejad teavad, kuidas see diagnoos võib tekitada meie igapäevaelus parajalt peavalu ja ebamugavusi. Viimastel aastatel on hakatud rohkem tähelepanu pöörama probiootikumidele kui seedeelundkonna probleemide leevendajatele. Teadlased on oma uuringutes täheldanud ka probiootikumide positiivset mõju soole ärritussündroomist tulenevatele vaevustele. Uurime, kuidas see õigupoolest toimib.
Probiootikumid on bakterid, mida leidub nii toiduainetes (nt teatud tüüpi jogurtites ja keefiris) kui ka eraldiseisvate toidulisanditena. Probiootikume sisaldavate toodete koostisesse kuulub suurtes kogustes kasulikke piimhappebaktereid (nt laktobatsillid ja bifidobakterid). Toidulisandite koostises peavad need olema toodetud mikrokapseldamise meetodil nii, et maohape ei suudaks neid lagundada, ja et need jõuaksid oma sihtpunkti, mis on meie jämesool.
Tavaolukorras sisaldab soolestiku mikrofloora endas umbes 100 miljardit erinevat bakterit [1] ja selle koostis on palju keerukam kui pelgalt “kahjulikud” ja “kasulikud” bakterid. Soolestiku mikrofloora koosneb mitmesugustest bakteritest, viirustest, seentest ja teistest mikroorganismidest ning nende kooslus võib olla väga mitmekesine ja individuaalne.
Tavaliselt toimub soolestiku mikrofloora tasakaalu säilitamine mitme erineva mikroorganismi koostoimel, mitte ainult kasulike ja kahjulike bakterite vahel. Tervislikus soolestikus on olemas tasakaal, kus erinevad mikroorganismid elavad koos harmooniliselt ning aitavad seedimist, immuunsüsteemi reguleerimist ja teisi olulisi funktsioone.
Küll aga võib esineda juhtumeid, kus soolestiku mikrobioota tasakaal on häiritud. Seda võib ette tulla näiteks siis, kui põetakse mõnd (nakkus)haigust või läbitakse antibiootikumide kuuri. Samuti esineb düsbioos väga stressirohketel perioodidel.
Düsbioosi ehk soolestiku mikrobioota tasakaalustamatuse korral võivad kahjulikud bakterid hakata domineerima, põhjustades seedehäireid ja ebamugavusi, nagu kõhuvalu, kõhulahtisus, kõhukinnisus, iiveldus ja üldine kurnatus. Nimetatud sümptomid võivad sarnaneda soole ärritussündroomi (IBS) sümptomitega ning seetõttu peetakse mikrobioota tasakaalu häireid üheks potentsiaalseks soole ärritussündroomi põhjustajaks. Seetõttu võib ärritatud soole sündroomiga inimestel olla kasulik jälgida oma mikrobioota tasakaalu ja võtta meetmeid selle säilitamiseks, näiteks tarbides probiootikume, jälgides tervislikku toitumist ja vähendades stressitaset.
Teadustööd seoses bifidobakeritega
Probiootikumide (ja eeskätt just bifidobakterite) tarbimine on tõhus abinõu, aitamaks soolestiku mikrobioota tasakaalu taastada. Bifidobakterid on üks olulisemaid bakterirühmi meie tervise hoidmisel. Looduslikult leidub bifidobaktereid suurel hulgal imikutel ja väikelastel ning need on olulised seedesüsteemi tervisele ja immuunsusele. Bifidobakterid aitavad seedida toitu, toota olulisi vitamiine, konkureerida patogeensete mikroorganismidega ning reguleerida immuunvastust.
Milano Ülikooli teadlased viisid läbi uurimuse [2], saamaks teada, kas igapäevane probiootikumide tarbimine aitaks leevendada soole ärritussündroomi. Teadustöös osales 122 patsienti, kes jaotati juhuslikult kahte gruppi. Nelja nädala jooksul anti igapäevaselt ühele grupile bifidobakteri toidulisandit ning teisele platseebot. Mis siis täpsemalt selgus?
Patsientidel, kes kuulusid toidulisandi gruppi, paranesid järgnevate aspektidega seotud näitajad:
- kõhuvalud
- puhitustunne
- roojamise sagedus ja kiireloomulisus
- üldine seedimine
- üldine elukvaliteet
Antud uurimus keskendus üksnes bifidobakterite perekonda kuuluvate bakterite mõjule, mistõttu on kahtlemata vajalik teha ka edasisi uuringuid. Sellegipoolest võib juba selgunud tulemustest lugeda välja nii mõndagi positiivset.
Individuaalne lähenemine
Soole ärritussündroom võib tekkida mitmel erineval põhjusel, mistõttu ei pruugi sellele leiduda universaalset ravi. Paljudel juhtudel on sümptomeid leevendanud näiteks stressi leevendav puhkus ja lõõgastumine, korrapärane rutiin, terviklikum toitumine ja vajadusel teatud toitude vältimine. Viimase juures tasub kindlasti silmas pidada, et enne teatud toiduaine menüüst välja jätmist peaks kindlasti konsulteerima ka toitumisspetsialistiga.
Samamoodi erineb inimeseti ka probiootikumide toime. Mõningatel juhtudel on probiootikumid esialgu hoopis süvendanud soole ärritussündroomi kaebusi, ent seegi ei pruugi endast tegelikult midagi halba kujutada. Pigem näitab niisugune reaktsioon, et probiootikumid tõepoolest avaldavad sinu kehale mõju. Vahel võib toime avaldumiseks kuluda kuni neli nädalat, sest organism pole probiootikumidega veel harjunud. Samuti võtab soolestiku mikrofloora tasakaalu taastumine omajagu aega. Nii või teisiti tasub kõiksuguste küsimuste ja kahtluste korral pidada alati nõu oma perearstiga.
1. microbiota-intestinal-o-que-e-e-qual-sua-funcao
2. https://be.symbiosys.com/fr/infos-et-conseils/l-efficacite-des-probiotiques-contre-le-syndrome-du-colon-irritable-a-ete-prouvee.html#_ftn1
3. https://www.cuf.pt/mais-saude/prebioticos-probioticos-alimentos-fermentados
4. McFarland, Lynne V., Tarkan Karakan, and Ali Karatas. “Strain-specific and outcome-specific efficacy of probiotics for the treatment of irritable bowel syndrome: A systematic review and meta-analysis.” EClinicalMedicine 41 (2021).